به سايت حوزه علمیه الامام القائم عجل الله تعالی فرجه الشریف خوش آمديد
  سه شنبه 30 مهر 1398
صفحه اصلی
ورود مدیران
عضویت در سایت
ورود طلاب
اخبار حوزه
تاریخچه حوزه
مسئول و تولیت حوزه
مدیریت حوزه
آدرس و تلفن های حوزه
ارتباط با ما

لینکهای مرتبط
ورود به سامانه نجما
مرکز خدمات
سامانه جامع معاونت آموزش
ورود به سامانه نجاح
ورود به سامانه سمتا
مديريت حوزه علميه استان تهران
مسجد جامع احباب الحسین
بسیج طلاب حوزه
شعر مذهبی

لینکهای ارسالی طلاب
وبلاگ شخصي مجتبي ظفري
خاني ملايري
معاونت تبليغ حوزه
علوم رايانه
جزيره خضراء
فدک
حاج محمد اسماعیل دولابی
صفای کویر
بچه های مدرسه حکمت
نعلین سایبری
موسسه خاتم المرسلين شرق
دوکوهه
بچه های مسجد دانشگاه علامه
تسنيم
ذوالفقار
احباب
انتظار
پایگاه فرهنگی جوانان خیبری
یاحسین گفتیمو رفتیم کربلا
یاحسین گفتیمو عشق آغاز شد
وحدت شيعه و سني


آمار بازدید
تعداد بازدید:  231157  نفر
کاربران آنلاین :  1 نفر
آخرین بروز رسانی :
سه شنبه 5 شهريور 1398

حوزه علمیه الامام القائم (عج) در سال 1338 هجری شمسی توسط حضرت آیت الله حاج سید عبدالجواد علم الهدی خراسانی با نام مکتب القائم(عج) تاسیس گردید که پس از مدتی به حوزه علمیه الامام القائم (عج) تغییر نام یافت . این حوزه مقدسه در ابتدا فقط دارای یک ساختمان  که شامل دو مدرس با حدود 15 حجره بود.

ملک آن را فرد خیری به نام حاج محمد تقی علیزاده و تولیت آن را به آیت الله علم الهدی واگذار نمود و از سال 1340 هجری شمسی فعالیت خود را بطور رسمی آغاز نمود.

 

توضیحات مدیریت حوزه الامام القائم (عج) به نشریه افق حوزه

برکات 44 ساله یک مدرسه علمیه در تهران:


مدیر مدرسه علمیه الامام‌القائم عجل‌اللّه‌تعالى‌فرجه‌الشریف تهران در آستانه برگزارى همایش «نگاه نو و اندیشه برتر» به منظور تجلیل از برترین‌هاى این مدرسه در طول 44 سال فعالیتش، به بیان تاریخچه و فعالیت‌هاى این مدرسه پرداخت .

حجةالاسلام والمسلمین بدرى در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس استان‌هاى مرکز خبر حوزه اظهار داشت: از سال 1349 وارد مدرسه علمیه الامام‌القائم عجل‌اللّه‌تعالى‌فرجه‌الشریف شده و از همان ابتداى تحصیل مسئولیت امور طلاب و امور شهریه، امتحانات، ثبت‌نام و برگزارى مراسم عمامه‌گذارى را عهده‌دار بودم و اکنون حدود چهل سال است که در این مدرسه مشغول خدمت هستم.

وى در ادامه افزود: مدرسه علمیه الامام القائم(عج) درسال 1338هجرى شمسى توسط آیةالله حاج سید عبدالجواد علم‌الهدى خراسانى با نام مکتب‌القائم عجل‌اللّه‌تعالى‌فرجه‌الشریف تأسیس گردید که پس از مدتى، به مدرسه علمیه الامام‌القائم عجل‌اللّه‌تعالى‌فرجه‌الشریف تغییر نام یافت.

ملک آن‌را فرد خیّرى به‌نام حاج محمد‌تقى علیزاده وقف نمود و تولیت آن‌را به آیةاللّه علم‌الهدى واگذار کرد؛ و از سال 1340 هجرى شمسى فعالیت خود را به‌طور رسمى آغاز نمود.

حجةالاسلام والمسلمین بدرى به تشریح بخش‌هاى مختلف مدرسه پرداخت و ابراز داشت: با توجه به محدودیت فضاى این مدرسه، علاوه بر هفت مدرس جهت تدریس، دو شبستان بزرگ نیز جهت برگزارى اجتماعات مهّیا نمودیم و در سال گذشته با مساعدت مرکز مدیریت حوزه‌هاى علمیه دو مدرس و یک سالن مطالعه جدید به آن اضافه کردیم که مورد استفاده طلاب مى‌باشد.

 

صندوق قرض‌الحسنه صادقین ویژه طلاب

وى در این رابطه افزود: در یک طبقه همین ساختمان، صندوق قرض‌الحسنه صادقین قرار دارد که سرمایه اولیه آن توسط یکى از خیرین تأمین شده است. صندوق به طلاب و اساتید، وام پرداخت مى‌کند که اقساط آن نیز از طریق شهریه طلاب دریافت مى‌گردد.

 

فعالیت مؤسسه خیریه حضرت زهرا‌ (س) در مدرسه

مدیر مدرسه علمیه الامام‌القائم خاطرنشان کرد: بخش دیگرى از ساختمان مدرسه در اختیار خیریه حضرت زهرا سلام‌اللّه‌علیها قرار گرفته است؛ این خیریه ایتام زیادى را تحت پوشش دارد و داراى شعبه‌اى در قم است که اکنون به‌نام مؤسسه «احیاءالتراث لآل الرّسول» تحت نظر حجةالاسلام والمسلمین حاج سید محمدرضا علم‌الهدى فرزند آیةاللّه علم‌الهدى فعالیت مى‌نماید.

وى در ادامه به بیان تاریخچه‌اى از فعالیت‌هاى انقلابى طلاب مدرسه علمیه الامام‌القائم عجل‌اللّه‌تعالى‌فرجه‌الشریف پرداخت و اظهار داشت: قبل از انقلاب طلاب این مدرسه پا به پاى مردم مؤمن، متعهد و انقلابى در راهپیمایى‌ها و تظاهرات حضور فعال داشته و برفراز بام حوزه بانگ اللّه‌اکبر سر مى‌دادند و با درست کردن کوکتل ملتف به جنگ تانک‌ها و نفربرهاى رژیم شاه مى‌رفتند، لذا بارها مأموران طاغوت به این حوزه حمله کردند که آثار تیر و مسلسل‌هاى آن‌ها در پنجره‌هاى حجرات فوقانى و سقف اطاق‌ها قبل از تعمیرات داخلى ساختمان بجا مانده بود.

حجةالاسلام والمسلمین بدرى در ادامه به نقش‌آفرینى طلاب این مدرسه در 8 سال دفاع مقدس اشاره کرد و افزود: با شروع جنگ تحمیلى، بسیارى از طلاب و اساتید مدرسه در کنار رزمندگان به عنوان نیروى رزمى و تبلیغى تا آخر جنگ انجام وظیفه نمودند.

 

 

تقدیم 20 شهید در دفاع مقدس

وى ادامه داد: طلاب مدرسه علمیه الامام‌القائم عجل‌اللّه‌تعالى‌فرجه‌الشریف ضمن حضور مستمر در جبهه‌هاى جنگ، مفتخر به تقدیم قریب به 20 شهید مى‌باشد؛ هم‌چنین در طول جنگ تحمیلى خدمات قابل توجهى از جمله جمع‌آورى کمک‌هاى مردمى، بسته‌بندى و ارسال هدایا به جبهه‌ها را عهده‌دار بودند.

مدیر مدرسه علمیه الامام‌القائم افزود: این مدرسه در طول دوران انقلاب همواره سابقه حضور فعال در مقاطع مختلف، اعم از راهپیمایى‌ها، تظاهرات و دفاع از ولایت را داشتند.

 

برگزارى درس خارج با حضور 170 طلبه

وى در بخش دیگرى از سخنان خود گفت: با مساعدت مرکز مدیریت تهران و قم، طلاب و روحانیون تا پایه دهم در این مدرسه مشغول تحصیل مى‌باشند که علاوه بر دروس مصوّب مرکز مدیریت، دروس خارج فقه در دفتر آیةاللّه علم‌الهدى توسط ایشان تدریس مى‌شود که شرکت‌کنندگان در آن حدود 170 نفر مى‌باشد.

مدیر مدرسه الامام‌القائم افزود: آیة‌اللّه علم‌الهدى در گذشته که حالشان مساعد بود، در مدرسه حضور مستمر داشتند و هر روز صبح با موضوعاتى از قبیل: کلام، تفسیر، تاریخ، نهج‌البلاغه، اخلاق و احکام تدریس مى‌نمودند، طلاب نیز با شور و اشتیاق در کلاس‌ها حضور پیدا مى‌کردند؛ درس اخلاق ایشان هنوز هم روزهاى دوشنبه برقرار مى‌باشد.

وى ادامه داد: مدرسه علمیه الامام‌القائم عجل‌اللّه‌تعالى‌فرجه‌الشریف در طول سال در تمام مناسبت‌ها اعم از شهادت ائمه معصومین علیهم‌السلام و اعیاد و مناسبت‌هاى انقلابى مراسم دارد، در شهادت ائمه علیهم‌السلام تا ساعت 10 درس‌ها برقرار است و بعد در محضر تولیت محترم مدرسه، سخنرانى و عزادارى با حضور طلاب برگزار مى‌شود.

حجةالاسلام والمسلمین بدرى گفت: از سال 1360 هجرى‌شمسى همه ساله در نیمه شعبان تعدادى از طلاب که واجد شرایط معمّم شدن مى‌باشند، طى یک جشن مفصل و مراسم ویژه عمامه‌گذارى با حضور علما و مردم و خانواده طلاب به‌دست تولیت محترم معمّم مى‌شوند.

وى با بیان این‌که بیش از 30 نفر از طلاب فاضل مدرسه در درس خارج مقام معظم رهبرى شرکت مى‌کنند، گفت: تعدادى از طلاب نیز با تألیف کتاب و مقاله در حال خدمت به نظام و انقلاب هستند.

 

برگزارى دوره‌هاى بنیاد امامت و مهدویت

مدیر مدرسه علمیه الامام‌القائم عجل‌اللّه‌تعالى‌فرجه‌الشریف گفت: از جمله برنامه‌هاى تخصصى مدرسه، مى‌توان به دوره‌هاى آموزشى بنیاد امامت تحت اشراف آیةاللّه میلانى اشاره نمود که اکثر دانش‌پژوهان این مرکز از طلاب این مدرسه مى‌باشند.

حجةالاسلام والمسلمین بدرى ادامه داد: برگزارى دوره مهدویت براى اولین بار در تهران و این مدرسه برگزار مى‌گردد که با حضور گسترده طلاب در این مدرسه مواجه شده است.

وى با بیان این‌که از ابتداى تشکیل بسیج طلاب، این مدرسه از حوزه‌هاى پیشگام در این عرصه بوده است و در تمام برنامه‌هاى بسیج و فعالیت‌هاى حوزه بیشترین حضور را داشته است، گفت: بارها به عنوان پایگاه نمونه انتخاب شده و فرمانده آن مورد تشویق قرار گرفته است؛ هم‌چنین تعداد کثیرى از طلاب این مدرسه به عنوان مسئول عقیدتى در حوزه‌هاى بسیج و پایگاه بسیج شهرى خدمت مى‌کنند.

 

 

 

تصویر واقف حوزه الامام القائم(عج) مرحوم حاج آقا محمدتقی اسدالله اف معروف به علیزاده به همراه فرزندش

حضرت آیت الله سید عبدالجواد علم الهدی خراسانی تولیت حوزه الامام القائم(عج)

 

 

 
© Copyright 1390 Powered By طراحی سایت